Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.    
Akademia Bambino
Sprawdzian umiejętności matematycznych dla uczniów klas V

W diagnozie umiejętności matematycznych (DUMa) uczniów szkół podstawowych może wziąć udział każda szkoła. Warunkiem jest to, że dyrektor do 30 kwietnia 2014 roku zarejestruje się na stronie internetowej projektu (www.duma.edu.pl). Dyrektor może zgłosić wszystkie lub wybrane klasy V. 

W 2015 r. szóstoklasiści po raz pierwszy napiszą sprawdzian oparty na wymaganiach nowej podstawy programowej, według której dzieci będące obecnie w V klasie uczą się od 2009 r. Badanie DUMa sprawdzi m.in., jak uczniowie radzą sobie z modelowaniem matematycznym, czyli umiejętnością przetworzenia tekstu zadania na działania arytmetyczne lub proste równania, a także z rozumowaniem i wnioskowaniem oraz tworzeniem strategii rozwiązania problemu. Zadania, pod względem formy i rodzaju, będą zbliżone do poleceń użytych na sprawdzianie kończącym szkołę podstawową. Test będzie trwał 45 minut. Badanie przeprowadzi Instytut Badań Edukacyjnych (IBE). 

Wyniki diagnozy pozwolą nauczycielom ocenić mocne i słabe strony uczniów, a tym samym lepiej zaplanować pracę w VI klasie. Szkoła otrzyma informacje o rezultatach uczniów poszczególnych oddziałów i wynikach uczniów całej szkoły na tle całej populacji biorącej udział w badaniu. Publicznie dostępny będzie raport omawiający wyniki całego badania na poziomie krajowym.

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej« powrót

Wpisz poprawnie swój adres e-mail
Jesteś już zapisany na nasz newsletter

Partnerzy:
Moje BambinoZegar SłonecznyAlter EdukacjaInstytut Komeńskiego
Partner medialny:
wychowanie w przedszklu
Valid XHTML 1.0 Transitional