Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.    
Akademia Bambino
Pierwsza część darmowego podręcznika wyrusza do szkół podstawowych

- Ma 96 stron. Jest mądrze i ciekawie napisany, kolorowy i na wiele lat - powiedziała o pierwszej części darmowego podręcznika minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska.

W trakcie dzisiejszej konferencji prasowej wraz z główną autorką książki – Marią Lorek przedstawiły „Nasz elementarz”, który 1 września trafi w ręce uczniów pierwszych klas szkół podstawowych.

Wszyscy, którzy chcieliby zobaczyć i zapoznać się z pierwszą częścią elementarza, zapraszamy na poświęconą mu stronę www.naszelementarz.men.gov.pl

- Wieszamy podręcznik na stronie internetowej i w ciągu najbliższych dwóch tygodni będzie poddany recenzji, jak i konsultacjom z nauczycielami oraz uczniami. Zachęcamy rodziców i nauczycieli, a także dzieci, które się przygotowują do pójścia do szkoły, żeby spojrzały na podręcznik. Jesteśmy bardzo ciekawi Waszych opinii – powiedziała minister edukacji narodowej.

W trakcie spotkania z dziennikarzami Joanna Kluzik-Rostkowska poinformowała też o kosztach związanych z przygotowaniem podręcznika, tym samym prostując nieprawdziwe informacje na ten temat.

Główna autorka „Naszego elementarza” – Maria Lorek – za przygotowanie wszystkich czterech części otrzyma 134 792 zł (brutto). Lidia Wollman, odpowiedzialna za część przyrodniczą, 18 681 zł (brutto). Maria Twardowska przygotowująca część matematyczną (od drugiej części podręcznika) – 35 000 zł (brutto).

Podręcznik zostanie wydrukowany przez Centrum Usług Wspólnych – instytucję gospodarki budżetowej podległą Szefowi Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

- Zdecydowaliśmy się na partnerstwo publiczno-publiczno. To dlatego nie musieliśmy ogłaszać przetargu na wydruk elementarza – wytłumaczyła minister edukacji.

Jednocześnie dodała, że ogłoszony już został przetarg na kolportaż książek do szkół.

Odpowiadając na pytania dotyczące braku wyboru autora podręcznika w przetargu, Joanna Kluzik-Rostkowska wyjaśniła: - Pozwala nam na to prawo. Decyzję w tym zakresie konsultowaliśmy z Urzędem Zamówień Publicznych.

Autorka podręcznika mówiąc o jego koncepcji powiedziała, że jednym z głównych celów jest aktywizowanie uczennic i uczniów. 

- Starałam się,  aby pytania czy polecenia były inspiracją. Podręcznik ma być zachętą do aktywności dzieci – powiedziała. - Chcieliśmy, aby treści zawarte w elementarzu stworzyły uczniom okazję do działania, stymulowały ich wyobraźnię i ekspresję. Dzieciom trzeba stworzyć przestrzeń do edukacji. Nie musi to być sala lekcyjna. Chodzi o to, by pewne propozycje co do sposobu prowadzenia zajęć, wspólnej pracy wychodziły zarówno od nauczyciela, jak i od dzieci – dodała Maria Lorek.

Podręcznik będzie się składał z czterech części. 

Elementarz będzie „obudowany” materiałami dla nauczycieli.

- Do podręcznika przygotowywany jest poradnik dla nauczycieli - Przewodnik metodyczny, który obejmie wszystkie treści edukacyjne - poinformowała Maria Lorek.
 
Na stronie internetowej www.naszelementarz.men.gov.pl wkrótce znajdą się też różnorodne scenariusze lub pomysły do zajęć, przykładowe karty pracy, propozycje działań dydaktycznych do wykorzystania zgodnie z potrzebami konkretnych nauczycieli i ich uczniów. 

- Będzie także miejsce na programy autorskie, które nauczyciele mogą tworzyć w oparciu o tę ofertę – dodała główna autorka.

Do podręcznika będą też dołączone m.in. materiały audio, w tym bajka o Raku Makarym.

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej

 

www.men.gov.pl« powrót

Wpisz poprawnie swój adres e-mail
Jesteś już zapisany na nasz newsletter

Partnerzy:
Moje BambinoZegar SłonecznyAlter EdukacjaInstytut Komeńskiego
Partner medialny:
wychowanie w przedszklu
Valid XHTML 1.0 Transitional