Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.    
Akademia Bambino
Pierwsza część darmowego podręcznika wyrusza do szkół podstawowych

- Ma 96 stron. Jest mądrze i ciekawie napisany, kolorowy i na wiele lat - powiedziała o pierwszej części darmowego podręcznika minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska.

W trakcie dzisiejszej konferencji prasowej wraz z główną autorką książki – Marią Lorek przedstawiły „Nasz elementarz”, który 1 września trafi w ręce uczniów pierwszych klas szkół podstawowych.

Wszyscy, którzy chcieliby zobaczyć i zapoznać się z pierwszą częścią elementarza, zapraszamy na poświęconą mu stronę www.naszelementarz.men.gov.pl

- Wieszamy podręcznik na stronie internetowej i w ciągu najbliższych dwóch tygodni będzie poddany recenzji, jak i konsultacjom z nauczycielami oraz uczniami. Zachęcamy rodziców i nauczycieli, a także dzieci, które się przygotowują do pójścia do szkoły, żeby spojrzały na podręcznik. Jesteśmy bardzo ciekawi Waszych opinii – powiedziała minister edukacji narodowej.

W trakcie spotkania z dziennikarzami Joanna Kluzik-Rostkowska poinformowała też o kosztach związanych z przygotowaniem podręcznika, tym samym prostując nieprawdziwe informacje na ten temat.

Główna autorka „Naszego elementarza” – Maria Lorek – za przygotowanie wszystkich czterech części otrzyma 134 792 zł (brutto). Lidia Wollman, odpowiedzialna za część przyrodniczą, 18 681 zł (brutto). Maria Twardowska przygotowująca część matematyczną (od drugiej części podręcznika) – 35 000 zł (brutto).

Podręcznik zostanie wydrukowany przez Centrum Usług Wspólnych – instytucję gospodarki budżetowej podległą Szefowi Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

- Zdecydowaliśmy się na partnerstwo publiczno-publiczno. To dlatego nie musieliśmy ogłaszać przetargu na wydruk elementarza – wytłumaczyła minister edukacji.

Jednocześnie dodała, że ogłoszony już został przetarg na kolportaż książek do szkół.

Odpowiadając na pytania dotyczące braku wyboru autora podręcznika w przetargu, Joanna Kluzik-Rostkowska wyjaśniła: - Pozwala nam na to prawo. Decyzję w tym zakresie konsultowaliśmy z Urzędem Zamówień Publicznych.

Autorka podręcznika mówiąc o jego koncepcji powiedziała, że jednym z głównych celów jest aktywizowanie uczennic i uczniów. 

- Starałam się,  aby pytania czy polecenia były inspiracją. Podręcznik ma być zachętą do aktywności dzieci – powiedziała. - Chcieliśmy, aby treści zawarte w elementarzu stworzyły uczniom okazję do działania, stymulowały ich wyobraźnię i ekspresję. Dzieciom trzeba stworzyć przestrzeń do edukacji. Nie musi to być sala lekcyjna. Chodzi o to, by pewne propozycje co do sposobu prowadzenia zajęć, wspólnej pracy wychodziły zarówno od nauczyciela, jak i od dzieci – dodała Maria Lorek.

Podręcznik będzie się składał z czterech części. 

Elementarz będzie „obudowany” materiałami dla nauczycieli.

- Do podręcznika przygotowywany jest poradnik dla nauczycieli - Przewodnik metodyczny, który obejmie wszystkie treści edukacyjne - poinformowała Maria Lorek.
 
Na stronie internetowej www.naszelementarz.men.gov.pl wkrótce znajdą się też różnorodne scenariusze lub pomysły do zajęć, przykładowe karty pracy, propozycje działań dydaktycznych do wykorzystania zgodnie z potrzebami konkretnych nauczycieli i ich uczniów. 

- Będzie także miejsce na programy autorskie, które nauczyciele mogą tworzyć w oparciu o tę ofertę – dodała główna autorka.

Do podręcznika będą też dołączone m.in. materiały audio, w tym bajka o Raku Makarym.

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej

 

www.men.gov.pl« powrót
Wpisz poprawnie swój adres e-mail
Jesteś już zapisany na nasz newsletter

Zgoda jest wymagana
Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na podany adres e-mail/numer telefonu komórkowego informacji handlowej od spółki Moje Bambino Sp. z o.o. Sp. K. oraz wyrażam zgodę na używanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego.
Obowiązek informacyjny
Działając zgodnie z art. 13 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz.U.UE.L.2016.119.1), dalej jako :”r.o.d.o.” informujemy, iż:
 • Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest …spółka Moje Bambino Sp. z o.o. Sp. K. z siedzibą w Łodzi, przy ul. Granicznej 46,dla której Sąd Rejonowy dla Łodzi Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego prowadzi akta rejestrowe pod nr KRS 0000492823 , NIP 725-193-34-48.
 • W sprawach dotyczących przetwarzania danych osobowych prosimy o kontakt z Inspektorem Ochrony Danych pod adresem e-mail: abi@mojebambino.pl.
 • Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu:
  • marketingowym Administratora, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) r.o.d.o.;
  • przesyłania informacji handlowej, w tym realizacji usługi Newsletter pod warunkiem wyrażenia odpowiedniej zgody (art. 6 ust. 1 lit a) r.o.d.o.).
 • Dane osobowe będą przetwarzane do czasu realizacji celu, dla którego zostały zebrane lub do momentu ewentualnego odwołania przez Panią/Pana zgody, a następnie przez okres niezbędny do zabezpieczenia ewentualnych roszczeń związanych z przetwarzaniem danych.
 • Pani/Pana dane osobowe będą udostępniane tylko podmiotom, którym Administrator ma obowiązek przekazywać dane na gruncie obowiązujących przepisów prawa.
 • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
 • Żądania praw podmiotów danych również można zgłaszać pod adresem e-mail: odwolania_zgody@mojebambino.pl.
 • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, że przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych narusza przepisy r.o.d.o.
 • Podanie przez Panią/Pana danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji celów, dla których zostały pobrane.

Partnerzy:
Moje BambinoZegar SłonecznyAlter EdukacjaInstytut Komeńskiego
Partner medialny:
wychowanie w przedszklu
Valid XHTML 1.0 Transitional