• 55 000 miejsc dla dzieci w żłobkach i klubach dziecięcych

  Stawiamy na rozwój placówek dla najmłodszych dzieci. W tym roku przeznaczyliśmy na ten cel z programu „MALUCH” już 101 mln zł. Nowe miejsca w żłobkach, tworzą także nowe miejsca w pracy dla rodziców - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.


  Program „MALUCH 2014” to środki na tworzenie i utrzymanie żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów. Z dofinansowania - nawet do 80 proc. kosztów - mogą skorzystać samorządy, przedsiębiorcy oraz organizacje pozarządowe.

   

  Wyniki konkursu są już znane. Można je sprawdzić na stronie. Ministerstwo przyznało dofinansowanie dla 734 placówek z 350 gmin w całym kraju. Powstaną dzięki temu 53 nowe żłobki i kluby dziecięcy, które przyjmą 2 129 najmłodszych dzieci.

   

  Krystyna Konieczny z gdańskiego zespołu żłobków prowadzi dwie placówki: Berek i Guliwer - Nasze dwa żłobki dostają wsparcie z „MALUCHA” od początku istnienia programu. Dzięki temu utworzyliśmy dodatkowe 149 miejsc dla dzieci. Mogliśmy podnieść standard naszych żłobków. Kupiliśmy m.in. nowe zabawki z pianki, które dzieci uwielbiają. Budują z nich domki i  tunele - opowiada.

   

  W sumie w latach 2004 - 2013 rząd i samorządy na programy budowy żłobków przeznaczyły ponad 3,7 mld złotych. Dzięki wprowadzonej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w 2013 r. nowelizacji ustawy żłobkowej znacznie łatwiej założyć takie placówki - ograniczono formalności, umożliwiono rejestrację przez Internet. Wzrosło również dofinansowanie od rządu - z 50 do aż 80 proc. Dotację mogą otrzymać już nie tylko samorządy, ale także przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe.

   

  Efekty programu „MALUCH” widać gołym okiem. W tym roku rodzice będą mogli skorzystać już z 1564 żłobków i klubików dziecięcych, choć jeszcze trzy lata temu mieliśmy zaledwie 571 takich placówek. Rodzicom łatwiej wrócić do pracy, gdy ich dzieci mają zapewnioną dobrą opiekę - mówi minister Kosiniak-Kamysz.

   

  - Dzięki środkom z programu „MALUCH” otworzyliśmy żłobek i klub dziecięcy. Wcześniej w powiecie nie było żadnej placówki dla najmłodszych dzieciaków. W tej chwili opiekujemy się już 50 maluchami – mówi Alicja Misiak ze żłobka nr 8 w Staszowie. Jej placówka znalazła się wśród 12 najlepszych żłobków w Polsce w konkursie „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy”. 

   

  źródło: www.mpips.gov.pl  « powrót