Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.    
Akademia Bambino
Adaptacja "Naszego Elementarza" do potrzeb uczniów niepełnosprawnych

Pierwsza część podręcznika Nasz Elementarz została zaadaptowana dla potrzeb uczniów niepełnosprawnych. Wykonane zostały cztery wersje adaptacji podręcznika:


1. Adaptacja dla uczniów niewidomych w systemie Braille’


2. Adaptacja dla uczniów słabowidzących w druku powiększonym


Ww. adaptacje zostały wykonane zgodnie z ujednoliconymi
 zasadami adaptacji rekomendowanymi przez Ministra Edukacji Narodowej do stosowania podczas przygotowania podręczników i materiałów pomocniczych brajlowskich dla uczniów niewidomych oraz w druku powiększonym dla uczniów słabowidzących.

3. Adaptacja dla uczniów mających trudności w uczeniu się i/lub komunikowaniu się, w tym niesłyszących i słabosłyszących, z upośledzeniem umysłowym, autyzmem i afazją.

Wersja zaadaptowana to podręcznik oryginalny, w którym dokonano niezbędnych modyfikacji tekstów i ilustracji z uwzględnieniem potrzeb komunikacyjnych i edukacyjnych uczniów niepełnosprawnych. Treści podręcznika w książce zostały wzbogacone o piktogramy systemu PCS (Picture Communication Symbols). Ponadto dodane zostały karty komunikacyjne oraz słowniczek wszystkich wykorzystanych symboli. Na potrzeby docelowej grupy uczniów zmieniono treść poleceń oraz wygląd niektórych ilustracji. Nie ingerowano w zawartość merytoryczną, modyfikacje mają jedynie pomóc uczniom w odbiorze przedstawionych treści.


4. Adaptacja dla uczniów mających trudności w uczeniu się i/lub komunikowaniu się niesłyszących i słabosłyszących składa się z:


·           adaptacji, o której mowa w pkt 3 oraz

·           multimedialnej wersji zawierającej nagrania w polskim języku migowym (PJM) – wykonanej w postaci plików video zapisanych na płycie DVD, jak również udostępnionych do pobrania ze strony internetowej w formatach video odtwarzanych na komputerach, tabletach i smartfonach.

Wersja ta będzie zawiera wszystkie teksty z „Naszego elementarza” nagrane w polskim języku migowym, jak również dodatkowe informacje dotyczące sytuacji głuchego ucznia oraz społeczności głuchych. Pliki video docelowo będzie można odtworzyć w systemach operacyjnych Windows, Android, IOS i Linux.


Wersja elektroniczna do pobrania – dla systemów operacyjnych Windows, Linux i Mac OSX

Uwaga: udostępniona wersja ma charakter roboczy i umożliwia Państwu zapoznanie się z jej zasobami. Ostateczna wersja będzie udostępniona w najbliższym czasie.
 


Zaadaptowane podręczniki zostaną wydrukowane i przekazane do szkół zgodnie z zapotrzebowaniem złożonym przez szkoły. Więcej na temat zamówień tutaj.

 

źródło: www.men.gov.pl« powrót

Wpisz poprawnie swój adres e-mail
Jesteś już zapisany na nasz newsletter

Partnerzy:
Moje BambinoZegar SłonecznyAlter EdukacjaInstytut Komeńskiego
Partner medialny:
wychowanie w przedszklu
Valid XHTML 1.0 Transitional