• Trzecie cześć "Naszego Elementarza" już w internecie

  Podobnie jak pierwsza i druga część "Naszego elementarza" trzecia jest dostępna na stronie: http://www.naszelementarz.men.gov.pl/. Tak jak w przypadku tamtych części każdy zainteresowany może przesłać do MEN swoją opinię na jej temat wykorzystując formularz elektroniczny również umieszczony na stronie resortu.

  Z pierwszej części podręcznika uczniowie mają korzystać przez wrzesień, październik i listopad, z drugiej przez - grudzień, styczeń i luty, a z trzeciej w marcu i kwietniu; stąd jej podtytuł "wiosna".

  "W trzeciej części – podobnie jak w dwóch poprzednich – dzieci odnajdą znajome osoby: koleżanki i kolegów poznanych w poprzednich odsłonach „Naszego elementarza”. Znów będą czytać, liczyć, badać, dociekać, a książkowi przyjaciele pomogą im zrozumieć otaczający świat" – mówi, cytowana w komunikacie, główna autorka podręcznika Maria Lorek.

  Współautorkami trzeciej części "Naszego elementarza" są: Lidia Wollman, która odpowiada za część poświęconą edukacji przyrodniczej i Barbara Ochmańska -odpowiedzialna za część matematyczną.

  W trzeciej części podręcznika znajdują się treści z zakresu: języka polskiego, matematyki, przyrody i wiedzy społecznej. W tej części uczniowie poznają m.in. liczby: 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 oraz nowe litery, zmiękczenia i dwuznaki: f, h, ń, ś, ć, ź, ż, rz, sz, cz, dz, dź, dż, ch.

  Trzecią część podręcznika, podobnie jak pierwszą i drugą - ma wydrukować Centrum Usług Wspólnych, które jest instytucją gospodarki budżetowej podległą Szefowi Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

  Resort edukacji poinformował, że ostatnia, czwarta część elementarza opublikowana zostanie w internecie jeszcze w trakcie wakacji. Pierwsza zaś, wydrukowana już część podręcznika, jest dystrybuowana do szkół za pośrednictwem kuratoriów oświaty. Do wszystkich placówek ma dotrzeć najpóźniej do 22 sierpnia. Kolejne - trafiać będą sukcesywnie, odpowiednio wcześniej, przed rozpoczęciem pracy z kolejnymi częściami.

  Do każdej części "Naszego elementarza" przygotowywany jest też "Poradnik dla nauczyciela klasy pierwszej szkoły podstawowej". Od czerwca w internecie dostępny jest poradnik do pierwszej części podręcznika. Zawiera on propozycje tygodniowych planów pracy, scenariusze zajęć oraz przykładowe karty pracy - gotowe do wykorzystania w miarę potrzeb konkretnych nauczycieli i ich uczniów.

  Zgodnie z majową nowelizacją ustawy o systemie oświaty, uczniowie, którzy 1 września tego roku rozpoczną naukę w I klasie szkoły podstawowej, dostaną darmowe podręczniki. Książki te staną się własnością szkoły, mają służyć co najmniej trzem rocznikom.

  Nauczyciele będą mogli skorzystać z innego podręcznika niż rządowy "Nasz elementarz" pod warunkiem, że jego zakup sfinansuje organ prowadzący szkołę (w przypadku większości szkół publicznych jest to gmina). Szkoła nie będzie mogła domagać się od rodziców, by kupili podręczniki sami.

  "Nasz elementarz" zamówiło ponad 97 proc. wszystkich szkół podstawowych w całej Polsce, w tym ponad 99 procent szkół publicznych. Z danych zebranych przez MEN przy okazji zbierania zamówień na podręczniki wynika, że w I klasach będzie ponad 522 tysięcy uczniów.


  źródło: www.prawo.rp.pl  « powrót