• Sanepid zezwala na przynoszenie własnego jedzenia do przedszkola

  Nie ma przepisów, które zakazywałyby rodzicom przynoszenie do przedszkola posiłków dla dzieci. Jednakże w przypadku wystąpienia w przedszkolu zatrucia pokarmowego, rodzice donoszący jedzenie do placówki muszą być przygotowani na to, że znajdą się na celowniku inspektorów Sanepidu. Chodzi o przeprowadzenie wywiadu, aby się dowiedzieć gdzie dane produkty zostały zakupione i jak zostały przygotowane. Zarówno dziecko jak i rodzice zostaną też objęci dozorem epidemiologicznym. Póki co takiego przypadku nie odnotowano.

  Istotnie jest to, aby przynoszone posiłki nie stanowiły żadnego zagrożenia dla jedzenia przygotowywanego dla pozostałych dzieci w przedszkolu. Mowa tu o trzymaniu tych posiłków w pojemnikach w lodówce tak, aby nie miały styczności z jedzeniem gotowanym na miejscu.

  Jednocześnie, jeżeli jakikolwiek rodzic ma wątpliwości co do jakości jedzenia podawanego w placówkach opiekuńczych, powinien to zgłosić do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, odpowiedniej dla lokalizacji przedszkola.

   

  Źródło: www.serwisy.gazetaprawna.pl  « powrót