Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.    
Akademia Bambino
2 - latki pójdą do przedszkola?

Ministerstwo Edukacji Narodowej chce, aby już w przyszłym roku przy rekrutacji obowiązywał niższy próg wieku maluchów. Za takim rozwiązaniem przemawia niż demograficzny, a także pójście części 6 – latków do szkoły. Obecnie do przedszkola mogą iść trzylatki.

Zgodnie z art. 14 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.) co do zasady wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci od początku roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończą trzy lata, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko osiągnie wiek sześciu lat. Z kolei art. 14 ust. 1b przewiduje, że w szczególnie uzasadnionych przypadkach wychowaniem przedszkolnym może zostać objęte dziecko, które ukończyło dwa i pół roku. Decyduje o tym dyrektor placówki.

Po wprowadzeniu zmian dyrektor przedszkola mógłby decydować również o przyjęciu dwulatka. Musiałby natomiast objąć opieką na prośbę rodziców te dzieci, których starsze rodzeństwo uczęszcza już do przedszkola.

Wprowadzenie zmian wiązałoby się oczywiście ze sporymi kosztami. Konieczne będzie zatem zwiększenie dotacji na ten cel. Obecnie na jedno dziecko z budżetu trafia do samorządów ponad 1,2 tys. zł rocznie. Dotacje otrzymują także przedszkola niepubliczne, ale wyłącznie na 2,5-latki.

 

Źródło: www.serwisy.gazetaprawna.pl« powrót

Wpisz poprawnie swój adres e-mail
Jesteś już zapisany na nasz newsletter

Partnerzy:
Moje BambinoZegar SłonecznyAlter EdukacjaInstytut Komeńskiego
Partner medialny:
wychowanie w przedszklu
Valid XHTML 1.0 Transitional