Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.    
Akademia Bambino
Blisko 10 tys. szkół skorzysta z programu "Książki naszych marzeń"

Program „Książki naszych marzeń” realizowany będzie w roku szkolnym 2015/2016. Jego ideą jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, a także rozwijanie ich zainteresowań. 

Ze wstępnych danych z urzędów wojewódzkich i kuratoriów oświaty wynika, że blisko 10 tysięcy szkół podstawowych złożyło wnioski o dofinansowanie zakupu książek do biblioteki szkolnej.

Zgodnie z harmonogramem programu wojewodowie oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN) do 24 lipca przekażą MEN ostateczne dane nt. wnioskowanych kwot wsparcia finansowego. Ministerstwo ma zaś czas do 31 lipca na złożeniu wniosku do Ministra Finansów o uruchomienie środków z budżetu państwa. Wojewodowie oraz MKiDN mają czas do 7 sierpnia na ocenę i weryfikację wniosków, a także podział środków.

Przekazanie wsparcia finansowego następuje 14 dni od podpisania umowy (wojewoda) lub w terminie uzgodnionym z dyrektorem szkoły (MKiDN). Środki uzyskane z programu będą mogły być przeznaczone na książki, które nie są podręcznikami. Będą one wybierane przez uczniów, czyli mają to być pozycje, które faktycznie zainteresują uczniów. Otrzymane środki można wykorzystać do 31 grudnia 2015 r.

Na zakupy nowości wydawniczych dla bibliotek MEN jeszcze w tym roku przeznaczy 20 mln PLN. Samorządy dołożą kolejne 4 mln PLN.

Wielkość środków przyznanych szkołom na zakup książek do bibliotek szkolnych jest zależna od liczby uczniów. Maksymalne wyniesie:

 • 1 000 PLN dla szkół liczących do 70 uczniów;
 • 1 300 PLN dla szkół liczących od 71 do 170 uczniów;
 • 2 170 PLN dla szkół liczących więcej niż 170 uczniów.

Ważnym punktem programu ma być ścisła współpraca bibliotek szkolnych z  bibliotekami publicznymi i publicznymi bibliotekami pedagogicznymi. Ma ona dotyczyć nie tylko konsultacji odnośnie nabywanych zbiorów, ale przede wszystkim wspólnie organizowanych przedsięwzięć, mających na cele promocję czytelnictwa wśród najmłodszych. Chodzi tu przede wszystkim o spotkania z twórcami literatury dziecięcej.

Program „Książki naszych marzeń” poprzedzi Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, który w latach 2016 – 2020 będą realizować: Ministerstwo Edukacji Narodowej, a także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Źródło: www.men.gov.pl« powrót
Wpisz poprawnie swój adres e-mail
Jesteś już zapisany na nasz newsletter

Zgoda jest wymagana
Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na podany adres e-mail/numer telefonu komórkowego informacji handlowej od spółki Moje Bambino Sp. z o.o. Sp. K. oraz wyrażam zgodę na używanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego.
Obowiązek informacyjny
Działając zgodnie z art. 13 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz.U.UE.L.2016.119.1), dalej jako :”r.o.d.o.” informujemy, iż:
 • Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest …spółka Moje Bambino Sp. z o.o. Sp. K. z siedzibą w Łodzi, przy ul. Granicznej 46,dla której Sąd Rejonowy dla Łodzi Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego prowadzi akta rejestrowe pod nr KRS 0000492823 , NIP 725-193-34-48.
 • W sprawach dotyczących przetwarzania danych osobowych prosimy o kontakt z Inspektorem Ochrony Danych pod adresem e-mail: abi@mojebambino.pl.
 • Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu:
  • marketingowym Administratora, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) r.o.d.o.;
  • przesyłania informacji handlowej, w tym realizacji usługi Newsletter pod warunkiem wyrażenia odpowiedniej zgody (art. 6 ust. 1 lit a) r.o.d.o.).
 • Dane osobowe będą przetwarzane do czasu realizacji celu, dla którego zostały zebrane lub do momentu ewentualnego odwołania przez Panią/Pana zgody, a następnie przez okres niezbędny do zabezpieczenia ewentualnych roszczeń związanych z przetwarzaniem danych.
 • Pani/Pana dane osobowe będą udostępniane tylko podmiotom, którym Administrator ma obowiązek przekazywać dane na gruncie obowiązujących przepisów prawa.
 • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
 • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, że przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych narusza przepisy r.o.d.o.
 • Podanie przez Panią/Pana danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji celów, dla których zostały pobrane.

Partnerzy:
Moje BambinoZegar SłonecznyAlter EdukacjaInstytut Komeńskiego
Partner medialny:
wychowanie w przedszklu
Valid XHTML 1.0 Transitional