Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.    
Akademia Bambino
Tylko zdrowia żywność w sklepikach szkolnych i przedszkolnych

Zgodnie z nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, zakazano sprzedaży niezdrowej żywności na terenie przedszkoli, szkół i placówek oświatowych. Chodzi o produkty o takiej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych, soli i cukru.

Resort zdrowia określił listę produktów, których nie wolno będzie sprzedawać w szkołach. Według konsultowanego projektu rozporządzenia w sklepikach sprzedawane będą kanapki na bazie pieczywa razowego lub pełnoziarnistego z przetworami mięsnymi zawierającymi nie więcej niż 10 g tłuszczu w 100 g produktu, produkty bez dodatku cukrów i substancji słodzących oraz o niskiej lub obniżonej zawartości soli, według rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1333/2008 z 16 grudnia 2008 r. w sprawie dodatków do żywności. Do jedzenia nie będzie można podawać tłustych sosów ani majonezu, dozwolony będzie tylko keczup i to taki o dużej zawartości pomidorów.

Ze sprzedaży znikną również słodkie napoje. Na terenie placówek oświatowych kupić będzie można jedynie soki, herbatę, kawę, gorącą czekoladę oraz produkty mleczne o obniżonej zawartości tłuszczu. Rolą szkoły będzie zapewnienie uczniom bezpłatnego dostępu do wody pitnej.

Ustawodawca nie wprowadził konkretnego taryfikatora za złamanie powyższych zasad. Nowelizacja daje jednak dyrektorowi prawo do rozwiązania umowy z ajentem. Możliwe są również kary pieniężne.

 

Źródło: www.oswiata.abc.com.pl« powrót

Wpisz poprawnie swój adres e-mail
Jesteś już zapisany na nasz newsletter

Partnerzy:
Moje BambinoZegar SłonecznyAlter EdukacjaInstytut Komeńskiego
Partner medialny:
wychowanie w przedszklu
Valid XHTML 1.0 Transitional