Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.    
Akademia Bambino
Nauczyciel wspomagający obowiązkowo w szkołach i przedszkolach

Do tej pory w klasie mogła być zatrudniona osoba do pomocy nauczycielowi tylko jeśli zgodę na to wyraził organ prowadzący placówkę.

Dotychczas to organ prowadzący placówkę wyrażał zgodę na zatrudnienie asystenta nauczyciela. Od nowego roku natomiast nauczyciele wspomagający będą obowiązkowo zatrudniani w placówkach ogólnodostępnych, w których uczą się dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Dotyczy to tych uczniów, którzy mają orzeczenie wydane ze względu na autyzm, w tym zespół Aspergera, lub niepełnosprawności sprzężone.

Zgodnie z nowym dokumentem, nauczyciel wspomagający powinien posiadać odpowiednie kwalifikacje w zakresie pedagogiki specjalnej. Obowiązek jego zatrudnienia będą miały: szkoły, przedszkola oraz inne formy wychowania przedszkolnego.

Rozporządzenie wprowadziło także możliwość, wyłącznie za zgodą organu prowadzącego, zmniejszenia liczby dzieci w oddziale integracyjnym przedszkola lub liczby uczniów w klasie integracyjnej. Obecnie przepisy określają, że jest to od 15 do 20 uczniów, w tym od 3 do 5 uczniów niepełnosprawnych.

 

Źródło: www.oswiata.abc.com.pl« powrót

Wpisz poprawnie swój adres e-mail
Jesteś już zapisany na nasz newsletter

Partnerzy:
Moje BambinoZegar SłonecznyAlter EdukacjaInstytut Komeńskiego
Partner medialny:
wychowanie w przedszklu
Valid XHTML 1.0 Transitional