Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.    
Akademia Bambino
Ułóż i opowiedz historię

Potrzebne pomoce:

- Bee-bot - https://www.mojebambino.pl/logiczne-myslenie/13852-pszczolka-robot.html

- brystol A1 np. żółty - https://www.mojebambino.pl/tworzenie-strojow-upominkow-dekoracji/168-brystol-a1-zolty.html

- od 6 do 8 kart obrazkowych tworzących historię np. bajki.

*UWAGA! Tematyka historii jest dowolna, ale karty obrazkowe powinny mieć wymiar 15x15 cm!

 

Cele:

*poznanie pojęć: sekwencja zdarzeń, logiczny porządek wydarzeń, czynności

*wspieranie umiejętności komunikacyjnych, współpracy w grupie, oczekiwania na swoją kolej

*rozwijanie słownictwa związanego z następstwem zdarzeń: przed, potem, po, a następnie ...

*zapoznanie z nowoczesnymi technologiami i pomocami do nauki programowania

*utrwalanie znajomości kierunków (prawo/lewo), lektur szkolnych, zwyczajów, etc.

*zachęcanie dzieci do wypowiedzi, dzielenia się swoimi doświadczeniami, wyrażania emocji i pomysłów, prezentowanie ich w grupie rówieśników

 

Przed rozpoczęciem zajęć:

- upewnij się, że dzieci rozpoznają obrazki na kartach, wiedzą co one oznaczają i potrafią ułożyć na ich podstawie historię

- wyjaśnij, że zadaniem dzieci będzie opowiedzenie tej historii Bee-bot’owi

- zastosuj różne stopnie trudności:

 

Przebieg zajęć:

I ETAP

*ułóż karty obrazkowe we właściwej kolejności w jednej linii. Zadaniem Bee-bot’a będzie poruszanie się wzdłuż linii i „patrzenie” po kolei na obrazki, które będą omawiane przez dziecko (wykorzystanie komend: do przodu i obrót w prawo/obrót w lewo)

Dzieci mogą wykonywać ćwiczenie po kolei np. zaprogramować 1 ruch i opowiedzieć fragment historii na podstawie 1 obrazka, następny obrazek omawia drugie dziecko.

 

 

II ETAP

*pomieszaj kolejność kart obrazkowych tak, by nie przedstawiały historii we właściwej kolejności (obrazki nadal ułożone w jednej linii). Zadaniem dzieci będzie rozpoznanie, który obrazek jest następny w kolejności i zaprogramowanie pszczółki Bee-bot tak, by wykonała wszystkie niezbędne ruchy, by dotrzeć we właściwe miejsce (wykorzystanie komend: do przodu, do tyłu, obrót w prawo/obrót w lewo)

III ETAP

*na brystolu A1 rozrysuj siatkę pól o wymiarach 15x15 cm, zaznacz pole oznaczone START i pole oznaczone META. Następnie rozmieść karty obrazkowe na rozrysowanych polach tak, by tworzyły sekwencję zdarzeń od pola START do pola META (nie umieszczaj wszystkich w jednej linii, by dzieci musiały wykorzystać więcej komend np. obrotów pszczółki podczas wykonania zadania). Zadaniem dzieci będzie zaprogramowanie pszczółki Bee-bot tak, by przeszła wszystkie pola z elementami historii we właściwej kolejności.

 

 
 

 

IV ETAP

*na brystolu A1 rozrysuj siatkę pól o wymiarach 15x15 cm, zaznacz pole START i pole META (jak w poprzednim ćwiczeniu). Następnie rozmieść karty obrazkowe na rozrysowanych polach w dowolnej kolejności tak, by nie tworzyły sekwencji zdarzeń. Zadaniem dzieci będzie rozpoznanie, który obrazek jest następny w kolejności i zaprogramowanie pszczółki w taki sposób, aby dotarła do kolejnej części historii. Po poprawnym wykonaniu zadania, dziecko zabiera obrazek przedstawiający dany fragment np. bajki i odkłada poza planszą, tworząc sekwencję zdarzeń. Następne dziecko dokłada kolejny obrazek, aż do uzupełnienia wszystkich elementów historii.

UWAGA!

Możesz zwiększyć stopień trudności ćwiczenia poprzez zamalowanie niektórych pól na planszy i stworzenie „przeszkody”, którą pszczółka będzie musiała ominąć wykonując ruch.

 

Inne przykłady ćwiczeń o podobnej tematyce:

*plan dnia

*ubieranie się

*codzienne czynności

*pory roku

do góry

« powrót

Wpisz poprawnie swój adres e-mail
Jesteś już zapisany na nasz newsletter

Zgoda jest wymagana
Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na podany adres e-mail/numer telefonu komórkowego informacji handlowej od spółki Moje Bambino Sp. z o.o. Sp. K. oraz wyrażam zgodę na używanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego.
Obowiązek informacyjny
Działając zgodnie z art. 13 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz.U.UE.L.2016.119.1), dalej jako :”r.o.d.o.” informujemy, iż:
 • Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest …spółka Moje Bambino Sp. z o.o. Sp. K. z siedzibą w Łodzi, przy ul. Granicznej 46,dla której Sąd Rejonowy dla Łodzi Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego prowadzi akta rejestrowe pod nr KRS 0000492823 , NIP 725-193-34-48.
 • W sprawach dotyczących przetwarzania danych osobowych prosimy o kontakt z Inspektorem Ochrony Danych pod adresem e-mail: abi@mojebambino.pl.
 • Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu:
  • marketingowym Administratora, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) r.o.d.o.;
  • przesyłania informacji handlowej, w tym realizacji usługi Newsletter pod warunkiem wyrażenia odpowiedniej zgody (art. 6 ust. 1 lit a) r.o.d.o.).
 • Dane osobowe będą przetwarzane do czasu realizacji celu, dla którego zostały zebrane lub do momentu ewentualnego odwołania przez Panią/Pana zgody, a następnie przez okres niezbędny do zabezpieczenia ewentualnych roszczeń związanych z przetwarzaniem danych.
 • Pani/Pana dane osobowe będą udostępniane tylko podmiotom, którym Administrator ma obowiązek przekazywać dane na gruncie obowiązujących przepisów prawa.
 • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
 • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, że przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych narusza przepisy r.o.d.o.
 • Podanie przez Panią/Pana danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji celów, dla których zostały pobrane.

Partnerzy:
Moje BambinoZegar SłonecznyAlter EdukacjaInstytut Komeńskiego
Partner medialny:
wychowanie w przedszklu
Valid XHTML 1.0 Transitional